Aktuální volební průzkumy dávají ANO přes 31 %. Co by se ale stalo, kdyby tato strana ze dne na den zanikla, tedy kdyby pan Babiš z jakéhokoli důvodu náhle odešel z politické scény? Zkusil jsem si to promyslet a výsledek je překvapivý: Babišovská pravice by se ocitla v troskách, opoziční blok by získal pohodlnou většinu a skoro čtvrtina bývalých voličů ANO by prostě přestala chodit k volbám. Přiznávám, že je to optimistický scénář a je to jen fabulace, ale nevyšlo to zkrátka tak tragicky, jak jsem si původně myslel.
Bylo hezké, kdyby si lidi uvědomili, že demokracie nefunguje tak, že vítěz voleb se stává všemocným imperátorem. Volby jsou jen jedním stavebním kamenem demokracie, ale nikoli jediným.
Důvod je prostý. Je to kluk čiperná a to spoustě lidí stačí. Jejich heslo „hodně toho dokázal“ ukazuje, že pro Čechy je stále velikou hodnotou pracovitost, respektive spíš taková ta přičinlivost.
Koho volit? Pokusím se o rychlou neemotivní, subjektivní rešerši politických stran, které mají větší než mikroskopickou šanci, aby se dostaly do parlamentu.






