Přemek Kubák
post-title Tak nám zabili Sulejmáního https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/suit-673697_1920.jpg 2020-01-05 16:50:47 yes no Posted by Rubrika: Úvahy

Tak nám zabili Sulejmáního

Rubrika: Úvahy
Tak nám zabili Sulejmáního

Dovolil jsem si parafrázovat Haškova Švejka, ale doufám, že taková mela, jako byla první světová válka, z toho nebude. I když před tou se také zdálo vše zalito sluncem a ještě pár dní po atentátu se nezdálo, že by se mohlo něco většího rozjet. Nechce se mi psát o tom, jestli ho měli zabít, nebo neměli, ani o tom, jestli byl zlý, nebo dobrý a ani o tom, jestli jsou Američané, Iráčané či Íránci nebo dokonce Arabové zlí, nebo dobří.

Moje úvahy se spíše točí okolo toho, jaká se kolem tohoto činu strhla informačně – twittrovo – facebooková vichřice. Nemám tím ale namysli tweet Donalda Trumpa o této události, ale spíš to, jak se o ní mluví na sociálních sítích. Okamžitě došlo ke klasické polarizaci na zastánce Ameriky a na její odpůrce, ale také se vytvořily podskupiny:

  • Zastávám se Ameriky, ale nenávidím Trumpa
  • Zastávám se Ameriky i Trumpa
  • Zastávám se Ameriky, ale nenávidím Írán
  • Nenávidím Ameriku, ale mám rád Trumpa

A tak dále a tak dále … Vzniklo téměř nekonečné množství názorových skupin.

Mají ale jedno společné. Téměř všichni diskutéři vědí, kdo za to může. A to je fascinující. Vědí to lidé, kteří jsou profesí dělníci, učitelé, inženýři, popeláři, matky na mateřské. Vědí to mladí, staří, důchodci i puberťáci … Ti všichni mají jasno. Mnozí dokonce vědí i jak se to stalo a co bude následovat.

Co Čech, to odborník na cokoli

Je pro mě fascinující, kolik máme odborníků na cokoli a jaké množství lidí si myslí, že rozumějí všemu natolik, že se k tomu mohou ihned z fleku „fundovaně“ vyjádřit. No pochopitelně, že to myslím ironicky, protože tady ve skutečnosti máme jen pár lidí, kteří mají do podobných událostí nějaký vhled a o těch většinou ani nevíme, protože zpravidla pracují někde v tajných službách. Pak je tady asi pár velmi sečtělých a zkušenostmi vybavených lidí, kteří jsou schopni tak nějak predikovat, co by se tak asi mohlo stát. No a možná zde máme i nějakého moudrého politika, který tuší, jak bychom na to my jako stát měli správě reagovat. Takže celý ten sociální svět je prostě jedna veliká srajda majda a kec mec lívanec, ve kterém se všechno semele, ale ve skutečnosti je v něm relevantních informací asi tolik, jako rychlosti v cikánském kolotoči.

Takže co s tím? No možná je lepší to ani nečíst, nebo na to nereagovat, nediskutovat, odstřihnout se od toho a nechat to naprosto být. A to je přesně přístup, který se mi asi nejvíc líbí. Ano, rád si také přečtu něco od lidí, kteří o daných událostech něco vědí a nějak nad nimi přemýšlí, ale číst tunu komentářů od někoho, o kom nic nevím, to je prostě úlet. Ulétával jsem dlouho a od letošního roku se tomu už raději hodlám vyhnout.

Jo a ještě něco

Některá média tvrdošijně píší o Sulejmáním a jiná o Solejmáním … Jen aby to nebyl Olejmání, když je z arabského světa.