Přemek Kubák
post-title Citáty, citáty a zase citáty https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/art-3084157_1280.png 2019-12-30 11:25:43 yes no Posted by Rubrika: Úvahy

Citáty, citáty a zase citáty

Rubrika: Úvahy
Citáty, citáty a zase citáty

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Lidé velice často sdílejí citáty. Zejména pak ty pseudomoudré … Odkud to přišlo? Od nás to nemají … A to sdílejí všichni? Všichni !!

Můj život se sociálními sítěmi začal v listopadu roku 2008. Od té doby jsem viděl tolik citátů, že kdybych je všechny sepsal, tak by se nevešly ani do deseti knih. Chápu, že lidé sdílejí citáty proto, aby někomu předali nějakou moudrou myšlenku. No jo, ale proč to sakra nefunguje? Kdyby to totiž fungovalo, tak by už dávno muselo by být lidstvo moudré, uvědomělé, citlivé, empatické, vzdělané, přemýšlivé. Nebo by zcela jistě musely začít existovat skupiny moudrých lidí, ve kterých by byli především nadšenci do sociálních sítí.

Pokud vidím na něčím profilu veliké množství citátů, tak ho začínám považovat přinejmenším za myšlenkově nekreativního. Mohu se pochopitelně mýlit, ale zatím jsem neviděl, že by měl například nějaký pan profesor, historik, nebo jiný vzdělanec či moudrý člověk svůj profil plný citátových „moudrostí“.

Čím je nahradit?

Vlastně si nejsem jistý, jestli má smysl je vůbec něčím nahrazovat. Ale pokud ano, tak ideálně vlastními myšlenkami. I kdyby to byly myšlenky rozvíjející nějaký citát, nebo ho třeba vyvracející, tak by to jistě bylo přínosnější než prosté citování.

Mohu se mýlit

Možná jsem ale jen něco nepochopil a citáty jsou ve skutečností solí země. Kdo ví. Zajímavé by bylo, co by na šíření svých slov řekli sami jejich autoři. Nejsem si jistý, jestli by právě ty naše vejšplechty považovali za vše vystihující esenci svojí moudrosti nebo učení. Dokonce si myslím, že by si mnohdy ani nepamatovali, že někdy něco takového řekli, nebo napsali

Falešné citáty

Vídám mnoho citátů, které jsou připisovány věhlasným osobnostem, jako je například Albert Einstein. Existují dokonce stránky, které se specializují právě na jejich moudra. Tyto stránky pak uživatelé internetu ochotně považují za dobré zdroje a protože jsou objevené moudrosti v souladu s jejich světonázorem, tak už si ani neověřují jejich pravost a sdílejí je. No a pak už se citát šíří internetem, letem světem.

V čem jsou citáty pozitivní?

Pro mě skoro v ničem. Už když je vidím, tak tím ztrácím čas, propadám melancholii, z toho, že nejsem tak moudrý, abych se jimi řídil a … a raději je dál nečtu.

Jedna věc na nich ale přece jen pozitivní je. Když vidím profil člověka, který na nás dští jeden citát vedle druhého, tak z jeho profilu rychle prchnu a neztrácím s ním čas.