Přemek Kubák
post-title Co takhle zpomalit? https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/covid-19-4987797_1920.jpg 2020-04-25 12:11:34 yes no Posted by Rubrika: Úvahy

Co takhle zpomalit?

Rubrika: Úvahy
Co takhle zpomalit?

Po několikatýdenní dílčí odstávce světových ekonomik je najednou čistší vzduch, na některá místa dopluly ryby, které tam desítky let nebyly … Svět se zkrátka ztišil, uklidnil. A my zíráme, že příroda tohle umí. Já tedy nezírám, já vím, že stačí malilinko ubrat a příroda úžasně ožije, zajásá.

Procenta, procenta, procenta

Zpomalit se

Neustále všude slyšíme, o kolik procento poklesne ekonomika, o kolik zchudneme, kolik toho ztratíme, které firmy zkrachují … Ale představme si, jak by to bylo, kdybychom se celosvětově dohodli, že každý rok na dva měsíce pozastavíme ekonomiky. No a najednou bychom měli absolutní čísla nižší, vydělávali bychom tedy méně peněz, ale procentuálně by meziroční výsledky mohly být klidně naprosto stejné. Lidi by se méně honili, měli by méně peněz, ale také více času.

Je to utopie?

Zpomalení světa

Že je to utopie? Globálně asi ano, ale lokálně to utopie není. I jednotlivé země se totiž mezi sebou ekonomicky liší. No ale tohle vzniká jenom srovnáváním. Kdybychom se srovnávali jen sami se sebou, tak problém zanikne. No bože, tak nemáme takový výkon jako Německo. Copak to vadí?

Planeta nám ukazuje cestu

Zpomalení s Koronavirem

Když to naše vydělávání přeháníme, tak se zhoršuje stav ovzduší, půdy, vody. A pak stačí na měsíc přestat a najednou je stav planety podstatně lepší. Co když to znamená, že to přeháníme jen o 10 procent? Co když tedy stačí jen trošku ubrat a efekt bude násobně vyšší? Myslím, že jsme to díky Koronaviru celkem dobře otestovali. Teď jen uvidět to, pochopit to a dělat to i nadále.

Věřím tomu, že i když to třeba nedáme tak úplně, jak bychom mohli, tak nám to snad všem něco dalo. Minimálně si myslím, že lidi budou vzpomínat na ten čas, kdy nemohli do supermarketu, nemohli kolikrát ani moc do práce a chodili si o to častěji na procházku do lesa, na louku, nebo třeba jen na zahrádku.

Můj osobní postoj

Mě Koronavirová lapálie přinesla spoustu chození přírodou, spoustu sluníčka, fotografování a méně práce. Neříkám, že je nyní vše v pořádku, protože mám jiná trápení. Ale tohle opravdu ten koronáč přinesl a tohle si hodlám i nadále ponechat a aplikovat ve svém čase.

Budu to dělat, ať se děje, co se děje. Ať mám zrovna moc, práce, nebo málo práce, ať mám zrovna málo peněz, nebo hodně, tak budu chodit na výlety, do lesa, polem nepolem. To jsem si tak slíbil. Jsem pánem svého času, ale přesto to není tak úplně snadné. Ale je to zkrátka potřeba. Je potřeba se zastavit, nepobíhat, dát si čas strávený v přírodě.