Přemek Kubák
post-title Jablka a hrušky nesčítat!! https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/covid-19-5152311_1920.jpg 2021-01-25 15:16:51 yes no Posted by Rubrika: Úvahy

Jablka a hrušky nesčítat!!

Rubrika: Úvahy
Jablka a hrušky nesčítat!!

Neustále slyšíme, kolik máme Covid pozitivních a kolik lidí umřelo s covidem. Pak žonglujeme (my i novináři a politici) s tím, kdo z nich umřel na Covid, jedni ta data čtou takhle, druzí onakle a porovnávání je mezi zeměmi je v podstatě sčítání hrušek s jablky.

Tak já bych to celoevropsky zjednodušil takto. Podstatné je:

  1. Kolik procent z testovaných je pozitivních – tím se eliminují rozdíly způsobené počtem testů a zmizí děs z absolutních čísel, která jsou na nás stále chrlena.
  2. Kolik lidí zemřelo na Covid, aniž by byli obézní, měli rakovinu, cukrovku … Tím se velmi eliminuje bláznění z počtů úmrtí lidí, kteří by stejně pravděpodobně brzy zemřeli.
  3. Na kolik procent jsou vytížená JIP oddělení určená pro Covid – tím se eliminuje šílení z toho, že máme 7 nebo 9 tisíc lidí s Covidem v nemocnicích. K čemu je nám obyčejným lidem, abychom věděli takové číslo, když se neříká a neumíme si dopočítat, na jakých odděleních, v jakém stavu ti pacoši leží a kolik zbývá kapacit.

Procenta jsou lepší než absolutní čísla

Myslím si totiž, že absolutní, lokálně měřená čísla jsou toliko pro hovado dobrá a místo toho je potřeba Evropsky či světově jednotnou metodikou měřit a vyhodnocovat trendy a porovnávat je mezi zeměmi, etniky, podnebními pásy, věkovými skupinami atd. Jedině tak budeme vědět co, kde, kdy a na koho zabírá.

No a co dál?

Tak teď už jen aby Evropští nebo světoví bouráci vymysleli jednotnou metodiku … ehm … noooo ….. možná …. Tak zase nic … Dál budou sčítat a násobit nesmyslná čísla, kterými pak děsí sami sebe i okolí.

Tak nic no ….

Takže zpět do roboty, abychom ten peklec mazec Covidový (b)lívanec ufinancovali … HAWK!