Přemek Kubák
post-title Nevěřím médiím? https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/interaction-1233873_1920.jpg 2021-01-19 15:47:39 yes no Posted by Rubrika: Úvahy

Nevěřím médiím?

Rubrika: Úvahy
Nevěřím médiím?

Otazník jsem v názvu příspěvku napsal schválně. Protože médiím věřím, ale současně také prověřuji a pochybuji. Proč, to se právě dočtete v příspěvku.

Několikrát v životě jsem byl v situaci, kdy média psala o něčem, o čem toho opravdu hodně vím. Nemluvím o něčem, co můžeme každý vnímat a následně interpretovat nějak jinak, ale mluvím třeba o tom, když média popisovala nějaký stroj, nebo přesný proces. Nebo třeba o popisu skupiny lidí, která je pevně daná. Mluvím tedy o věcech, které jsou přesně dané a proto by člověk předpokládal, že i mediální popis bude exaktní. No, jenže on kolikrát přesný není. I v tomto někdy i dobří novináři udělají chybu. Co pak teprve při popisu něčeho, co každý můžeme vnímat subjektivně? Proto mě fascinuje, že si někdo myslí, že když si něco přečetl, poslechl, nebo viděl v médiích, tak to tak opravdu je. Ano, poctiví novinář si údaje ověřuje z více zdrojů, ale přesto jsem vždy v exaktně popsatelných informacích viděl mnoho chyb. Proto médiím věřím, ale současně vím, že jsou to jen interpretace dělané chybujícími lidmi.