Přemek Kubák
post-title Jak koupit nemovitost prodávanou špatnou realitkou (4. díl realitní anabáze) https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/Prodej-bytu-Hosteradky-Resov-4.jpg 2020-04-11 14:52:00 yes no Posted by Rubrika: Osobní deník

Jak koupit nemovitost prodávanou špatnou realitkou (4. díl realitní anabáze)

Rubrika: Osobní deník
Jak koupit nemovitost prodávanou špatnou realitkou (4. díl realitní anabáze)

Nečekejte prosím, že napíšu název oné špatné realitky. Nehodlám se jimi už vůbec zabývat a raději pochválím ty, kteří mi pomohli vše zvládnout. A to byl především realitní makléř Kamil Jelínek z RE/MAX Alfa. Špatné realitce říkejme třeba PatMat.

První prohlídka nemovitosti

Paní z realitky PatMat mě pozvala na prohlídku, ale měla na mě jen 5 minut času. Takže jsme dům proběhli opravdu tryskem a nestihl jsem se ani na nic zeptat. Nicméně to stačilo na to, aby mě nemovitost zaujala. Jenže …

Nastrčený falešný kupec?

Nebyl jsem na prohlídce sám a jeden z přítomných potenciálních kupců projevil o nemovitost také zájem. Tak co s tím? Řekl, že by dal o 100 000 víc a já řekl, že bych dal ještě o dalších 100 000 víc. On řekl, že takovou cenu dá také. Pak to paní makléřka z PatMatu zastavila a řekla, že se paní majitelka rozhodne, komu dům prodá.

Nemovitost jsem nezískal

Za několik hodin mi paní makléřka volala, že se paní majitelka rozhodla prodat nemovitost druhému zájemci a abych se nezlobil. Nezlobil jsem se, ale líto mi to pochopitelně bylo.

Naděje stále žije

Hodil jsem to za hlavu a pokračoval v hledání nemovitosti. Když tu najednou telefon … volala mi paní makléřka z PatMatu, že kupec odpadl, protože zjistil, že nemá na nemovitost peníze a nezíská na ni ani úvěr. Ptala se mě, jestli mám o nemovitost stále zájem. Jsem takový hodňouš a nevyužil jsem šance na získání slevy a beze slova připustil, že stále zájem mám.

Důkladné kontroly stavu nemovitosti

Zájem jsem měl, ale potřeboval jsem především vědět, v jakém je nemovitost stavu. Proto jsem si pozval elektrikáře a také rodiče, abychom se na dům společně podívali. Vše jsme omrkli a nezjistili jsme nic, co by mě od koupě odrazovalo. Dům byl v celkem dobrém stavu.

Pasportizace

Jenže stav není všechno. Objekt sice stál, fungoval, bydlelo se v něm léta, ale nebyl zkolaudovaný. Ach jo, říkal jsem si. nicméně realitka PatMat byla ochotna zajistit takzvanou pasportizaci, tedy dodatečné uvedení do souladu s platnou legislativou. Povedlo se.

Trvalý pobyt – ano / ne?

Jenže to nebylo zdaleka vše. Potřeboval jsem vědět, jestli mohu mít v domě trvalý pobyt, což byla také podmínka koupě. Naštěstí s tím obec souhlasila a dokonce se ukázalo, že zde mohu mít i sídlo firmy.

Další a další formality

Koupě tedy mohla začít. Rozhodl jsem se, že podepíšu rezervační smlouvu. Nechal jsem ji opět přečíst zkušenému realitnímu makléři Kamilu Jelínkovi a ten mi ji důkladně okomentoval. Bylo v ní několik zásadních chyb. Největší chybou bylo asi to, že smlouva nebyla uzavírána jako trojstranná. Tedy mezi mnou, realitkou a prodávajícím.

Tuto skutečnost jsem oznámil realitce PatMat, která slíbila, že trojstrannou smlouvu udělají. Poté mi ovšem zavolal jejich právník a řekl,že trojstranná smlouva není potřeba. Vysvětloval jsem mu, že je, ale trval na svém.

Další chybou byla absence informace o tom, že v době podepsání kupní smlouvy (pokud si to dobře pamatuju), musí být čistý list vlastnictví. Příliš jsem sám nerozuměl tomu, proč to tak musí být, ale opět mi to dobře vysvětlil můj dvorní makléř Kamil Jelínek.

Kromě toho bylo ve smlouvě několik dalších věcných i procesních chyb, které ale nakonec PatMat opravil. Jedna z nich byla například zkomolené jméno a druhá špatná adresa trvalého bydliště. Smlouva by tedy byla v takovém stavu neplatná.

Proč se nemohu už nastěhovat?

Nakonec jsme přece jen vše dokázali opravit a zdárně se dostali až do stavu, kdy mělo dojít k předání nemovitosti. Blížily se vánoce, já se těšil, že na svátky už budu v novém, ale paní makléřka řekla, že to nejde a že se to stihne předat až po svátcích. Pro mě by to ovšem znamenalo náklady dobře 10 000 za dočasné bydlení. Takže jsem opět zavolal Kamila Jelínka a ten mě ujistil, že k předání není makléř potřeba. Opět jsem tedy nažhavil telefon a zavolal paní makléřce z kanceláře PatMat … A světe div se, najednou si udělala čas a souhlasila, že nemovitost předáme 18.12.2017 … A tak se také stalo. No a konečně by mohlo vypuknout i stěhování. Ale já se nechtěl honit a vlastně mi ani nic moc v novém domově nechybělo. Takže jsem nechal své věci ze starého bytu uskladněné v kontejneru, který mi pronajala brněnská stěhovací firma Stěhování Cibulka.

Všechny díly realitní anabáze