Přemek Kubák
post-title Jak najít novou nemovitost (2. díl realitní anabáze) https://www.premekkubak.cz/wp-content/uploads/Prodej-bytu-Hosteradky-Resov-2.jpg 2018-02-12 14:43:00 yes no Posted by Rubrika: Osobní deník

Jak najít novou nemovitost (2. díl realitní anabáze)

Rubrika: Osobní deník
Jak najít novou nemovitost (2. díl realitní anabáze)

První věc, kterou jsem udělal, když jsem přemýšlel o tom, jak chci bydlet, bylo to, že jsem si sepsal, co od nového bydlení očekávám. Myslím, že jsem dokonce ani neškrtal a věděl jsem to hned. Věděl jsem, že se chci odstěhovat z bytu a koupit dům nebo celoročně obyvatelnou chatu. Ale především jsem si řekl, že chci:

  • Bydlet na klidném místě
  • Investovat do bydlení pouze peníze, které budu mít k dispozici po prodeji bytu
  • Aby byla nemovitost v dobrém stavu
  • Mít dobré sousedy
  • Abych měl zahradu 500 – 1500 m2

Tak jsem začal hledat nemovitost

No jo, ale jak začít, když existuje tolik realitních kanceláří a násobně více realitních makléřů? Naznal jsem, že nedokážu sám obsáhnout celý realitní trh, natož tak koupit novou nemovitost a tak jsem opět zapojil do akce makléře Kamila Jelínka, se kterým jsem před tím prodával byt v Hostěrádkách – Rešově. Jenže i zkušený makléř potřebuje vědět, po čem se má dívat. A tak jsem na to šel systematicky. Věděl jsem, že mě zajímají pouze nemovitosti v určitých regionech Jižní Moravy, na Vysočině a v části Zlínského kraje. Naopak mě nezajímaly nemovitosti v Brně. Vytvořil jsem si tabulku, hodnotil jednotlivé nemovitosti podle různých kritérií a vytipoval jsem si ty, které vycházely nejlépe. Jenže matematika není všechno a podstatný je dojem, který získá člověk pouze návštěvou nemovitosti.

Je třeba nemovitosti vidět

A tak jsme vyrazili s Kamilem na cesty. Viděli jsme toho postupně hodně a setkali se s ochotnými i protivnými makléři. Někteří byli opravdu výjimečně nepříjemní, ale přesto je nebudu jmenovat. Nicméně si neodpustím konstatování, že příjemné vystupování by mělo být klíčovou komponentou ve výbavě každého realitního makléře. Například jsme narazili na poměrně pěkný domek, který byl dokonce za solidní cenu, ale paní realitní makléřka celý proces prodeje naprosto zazdila a proto jsem nemovitost nekoupil. Problémy začaly ještě před prohlídkou, kdy nás na ni nechtěla pustit, protože má vážného zájemce. Za tři dny už ho neměla, ale po prohlídce se dopustila další neprofesionality, protože se dožadovala, abych jí do dvou dní sdělil, jestli budu nemovitost kupovat či nikoli. Řekli jsme jí na rovinu, že se nemohu rozhodnout v tak krátké době a ať klidně nabízí nemovitost dál. Také bylo dost podivné, že z počátku neměla problém s tím, aby se s Kamilem Jelínkem podělila o svoji provizi (jak to dobří makléři po přivedení kupce dělají), ale pak za několik dní záhadně obrátila a sdělila mu, že se dělit nebude. Když jsme paní makléřku požádali o dodání půdorysu objektu, dověděli jsme se, že už má opět nějakého vážného zájemce a odmítla nám vyhovět. Pak měla tato trapná epizoda ještě další dohru, kdy nás makléřka nařkla z toho, že se ji snažíme obejít, protože jsem požádal přímo paní majitelku, aby nám změřila velikost místností. Promluvil jsem si i se sousedy, kteří mě od koupě zrazovali, a definitivně se rozhodl, že tuto nemovitost opravdu koupit nemohu. Ani po roce (od začátku prodeje této nemovitosti) paní makléřka nenalezla vhodného kupce a nemovitost je stále na internetu v nabídce. Příliš se tomu (při jejím přístupu) nedivím.

Špatná / dobrá realitka

Proč neuvádím o jakou realitní kancelář se jednalo? Nemám ve zvyku na někoho plivat a daleko raději chválím ty, se kterými jsem byl spokojen. A s Kamilem Jelínkem, který pracuje pro realitní kancelář RE/MAX Alfa, jsem rozhodně spokojen byl. Kamil je pro mě opravdu pan realitní makléř. Pokud tedy budu opět v budoucnu prodávat, nebo kupovat nemovitost, určitě se na něj zase obrátím. Konec konců je to současně i můj klient a rád pro něj dělám webové stránky. Stejně tak jako pro celou mateřskou realitní kancelář. A klidně se myslete, že dělám RE/MAXu reklamu, protože … protože to tak je. Když někdo pracuje dobře, je potřeba to říkat.

Byla to cenná zkušenost, ale rozhodně nás neodradila, abychom se podívali na další nabízené nemovitosti. A některé byly dokonce v portfoliu stejné realitky. Někdy se říká, že ryba smrdí od hlavy, ale v tomto případě těžko říci, protože ostatní makléři z téhož „hnízda“ byli příjemní.

Všechny díly realitní anabáze